Czerwiec

DRZEWA I KRZEWY OZDOBNE LIŚCIASTE

+ Ciepła i słoneczne pogoda sprzyja rozwojowi szkodników. Często oglądamy więc wierzchołki pędów i spodnią stronę liści, żeby w porę zastosować odpowiedni środek chemiczny.

IGLAKI

+ Wydanie dużej ilości młodych przyrostów mocno osłabiło rośliny, dlatego warto je ponownie zasilić nawozem wieloskładnikowym przeznaczonym dla tej grupy roślin.

+ Na najmłodszych pędach mogą pojawiać się mszyce lub przędziorki, które trzeba jak najszybciej zwalczyć preparatem Confidor, Decis lub Mospilan. Przy deszczowej pogodzie roślinom zagrażają choroby grzybowe, warto zatem je co kilkanaście dni opryskać Bioseptem (wyciąg z grejpfruta), Topsinem lub Rovralem.

 

DRZEWA I KRZEWY OWOCOWE

+ Gdy dojrzewają wczesne odmiany czereśni, kawki, szpaki i wróble chętnie zjadają ich owoce. Jeśli chcemy odstraszyć ptaki, zawieśmy na najwyższych gałęziach kilka płyt kompaktowych,  które połyskują w słońcu. Możemy także okryć drzewa specjalną gęstą, ale bardzo lekką siatką (do kupienia w sklepie).

+ Na początku miesiąca warto drugi raz zasilić drzewa i krzewy nawozem azotowym, gdyż właśnie teraz formują się zawiązki owoców na ten rok i pąków kwiatowych na przyszły.

+ Niektóre jabłonie wymagają kilkakrotnych oprysków przeciw chorobom i szkodnikom. Warto zapoznać się z zaleceniami na temat posiadanej odmiany.

 

BYLINY

+ Gdy liście tulipanów zaschną, wykopujemy cebule i przez kilka dni suszymy w zacienionym, ale przewiewnym miejscu. Potem czyścimy i umieszczamy w suchym pomieszczeniu, gdzie będą leżały do momentu sadzenia we wrześniu.

+ Zawiązywanie nasion osłabia rośliny i skraca ich kwitnienie, dlatego warto jak najszybciej usuwać przekwitłe kwiaty.

 

KWIATY JEDNOROCZNE I DWULETNIE

+ Gatunkami jednorocznymi warto wypełnić puste miejsca na rabatach, gdzie zniknęły już rośliny cebulowe.

+ Niezapominajki, bratki, stokrotki, malwy i inne gatunki dwuletnie, które chcemy mieć w ogrodzie w przyszłym roku, właśnie teraz trzeba wysiewać do pojemnika lub wprost do gruntu.

 

TRAWNIK

+Trawa rośnie teraz bardzo szybko.  Trzeba więc kosić ją regularnie, przynajmniej raz na tydzień, a co 2-3 dni obficie podlewać. Najlepiej nawadniać murawę wczesnym rankiem, aby rośliny w dobrej kondycji bez uszczerbku zniosły silne nasłonecznienie w ciągu dnia.

 

OCZKO WODNE

+ Można sadzić nowe rośliny w zbiorniku. W małym najlepiej umieścić je w ażurowych koszach. W dużym stawie z naturalnie uformowaną strefą bagienną sadzimy rośliny bezpośrednio w podłożu. Podwodne rośliny natleniające, jak moczarka, rogatek czy wywłócznik, po prostu wiążemy w pęczki, obciążamy kamieniem i wrzucamy na dno. Ukorzenią się same.

 

KWIATY TARASOWE I BALKONOWE

+ W naszym sklepie ogrodniczym ciągle jest rozsada kwiatów sezonowych, więc możemy teraz jeszcze obsadzić skrzynki i inne pojemniki.

+Rośliny w skrzynkach podlewamy codziennie, najlepiej rano (w ciągu dnia liście są zbyt nagrzane słońcem i zimna woda może spowodować szok termiczny).

+ Warto wysiać w skrzynkach szybko rosnące pnącza, np. fasolę wielokwiatową lub wilec, żeby na balkonie panował przyjemny cień. Jednocześnie pnącza, wspinając się po sznurkach lub kratkach, szybko utworzą ażurową zieloną ścianę.

 

WARZYWA

+ Na początku miesiąca siejemy kukurydzę, ogórki, dynie i patisony, kalarepę na poplon oraz buraki do przechowania. Co dwa tygodnie siejemy fasolkę szparagową i koper; w końcu miesiąca – sałatę i rzodkiewkę na poplon oraz cykorię sałatową na jesienny zbiór korzeni przeznaczonych do pędzenia.

+ Wysadzamy do gruntu rozsadę warzyw, których nie zdążyliśmy posadzić w maju, palikujemy pomidory i usuwamy im boczne pędy z kątów liści.

+ Wszystkie warzywa zasilamy nawozem azotowym.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: