Kwiecień

DRZEWA I KRZEWY OZDOBNE LIŚCIASTE

+ Zdejmujemy zimowe okrycie z roślin. Gatunki najwrażliwsze – hortensje ogrodowe, budleje i niektóre rododendrony – odkrywamy dopiero pod koniec miesiąca, a w razie zapowiedzi większych przymrozków osłaniamy na noc.

+ Kwiecień to najlepszy czas na sadzenie nowych krzewów i róż. Po posadzeniu tych drugich przycinamy je na wysokość 25-30 cm. Skracamy też pędy starszym różom, oprócz gatunków pnących i okrywowych, które nie wymagają tego zabiegu.

+ Wszystkie gatunki krzewów możemy teraz zacząć rozmnażać przez okłady. W tym celu przeginamy do ziemi i przysypujemy podłożem jednoroczne elastyczne gałązki. Po kilku miesiącach roślina wytworzy na nich korzenie i wypuści nowe pędy.

 

IGLAKI

+ W razie potrzeby jak najszybciej należy opryskać rośliny odpowiednim preparatem. W wielu ogrodach co roku na modrzewiach i świerkach pojawiają się ochojniki (na tych pierwszych w postaci maleńkich kłębków białego woskowego puchu, a na drugich – galasów podobnych do szyszek), dlatego zanim zaczną pękać pąki, opryskujemy drzewa preparatem Promanal 60 EC. Później w maju stosujemy Mospilan 20 SP lub Confidor 200 SL. Te zabiegi znacznie ograniczają żerowanie uciążliwych szkodników.

 

DRZEWA I KRZEWY OWOCOWE

Na początku miesiąca można jeszcze posadzić nowe drzewka, aby zdążyły się przyjąć, zanim wypuszczą liście.

 

BYLINY

+ Rośliny cebulowe, które zasililiśmy nawozem w poprzednim miesiącu, zakwitną lada dzień. To dla nich duży wysiłek, dlatego dwa lub trzy tygodnie po pierwszym nawożeniu powinniśmy zrobić to ponownie. Zapewni to cebulom dobrą kondycję również w przyszłym roku. Można zastosować nawozy wolno działające, które rozsypuje się tylko jeden raz. Oszczędzamy sobie w ten sposób sporo pracy, a rośliny są równomiernie dokarmiane.

+ Na rozsadniku lub w inspekcie wysiewamy nasiona na rozsadę: astry alpejskie, dzwonki karpackie, rudbekie, orliki, żagwiny gęsiówki i złocienie wielkie.

 

KWIATY JEDNOROCZNE I DWULETNIE

+ Bezpośrednio na rabatach wysiewamy maciejkę, smagliczkę, groszek pachnący i nagietki. Nie boją się one przymrozków, a wczesny ich siew przyspieszy kwitnienie.

 

TRAWNIK

+ Usuwamy chwasty wieloletnie, np. mniszek, babkę, pojawiające się na murawie. Najlepiej zrobić to długą wąską łopatką lub użyć specjalnego chwastownika. Gdy powierzchnia trawnika jest duża łatwiej się pozbyć chwastów, stosując opryskiwanie preparatem Bofix lub Starane, które niszczą tylko gatunki dwuliścienne (większość chwastów), a nie szkodzą jednoliściennym (trawa i cebulki).

+ Zasilamy trawnik mieszanką nawozową , a gdy trawa zacznie rosnąć, przeprowadzamy pierwsze koszenie.

+ Kwiecień jest najlepszą porą na zakładanie trawników. Kiełkowaniu trawy sprzyja zapas wilgoci w glebie i niezbyt wysoka temperatura.

 

OCZKO WODNE

+  Jeśli zima się przedłuża, w kwietniu wykonujemy te prace, których nie zdołaliśmy zrobić wcześniej np. montujemy urządzenia filtrujące i fontanny.

+ W tym miesiącu jest dobra pora na sadzenie grążeli i grzybieni. Możemy je także przesadzać. Jeśli w poprzednim roku rośliny nadmiernie się rozrosły, trzeba je przerzedzić.

+ Jeśli temperatura wody podniesie się powyżej 10 st. C, możemy wpuścić do zbiornika ryby, które zimowały w akwariach.

KWIATY TARASOWE I BALKONOWE

+ Możemy posadzić już pierwsze wiosenne kwiaty, które nie boją się chłodów – bratki, stokrotki, pierwiosnki, niezapominajki i gatunki cebulowe. Będą zdobiły balkon i taras, do czasu gdy minie niebezpieczeństwo wystąpienia przymrozków i zastąpimy je roślinami sezonowymi. Warto obsadzić choć jedną skrzynkę którą widać z mieszkania. Dzięki temu wiosna szybciej zajrzy do naszych okien.

WARZYWA

+ Siejemy do gruntu buraki, późne odmiany pietruszki i marchwi, cebulę, por, a pod koniec miesiąca – fasola i zioła: kminek, majeranek, cząber i bazylię.

+ W inspekcie, pod folią lub w mieszkaniu wysiewamy nasiona pomidorów i papryki, a w drugiej połowie miesiąca ogórków, cukinii i patisonów.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: