Jak utrzymać trawnik – poradnik eksperta

Trawnik tworzy szmaragdowe tło dla wszystkich roślin. Abyśmy mogli cieszyć się jego zdrowym wyglądem, musi być pielęgnowany przez cały sezon.

 

Podlewanie. Najlepszą porą na podlewanie trawnika jest poranek lub wieczór, kiedy utrata wody w wyniku parowania jest najmniejsza. Od wysiania do momentu wschodu należy utrzymać glebę wilgotną. W czasie suszy staramy się, aby warstwa gleby, w której znajdują się korzenie była stale wilgotna. Po trawie bardzo szybko widać niedobory wody. Zmienia ona kolor i traci naturalną elastyczność.

Systematyczne koszenie jest podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym. Kosząc trawnik musimy pamiętać o jednej zasadzie: nigdy nie skracamy jednorazowo więcej niż 1/3 – 1/2 rośliny. Częstość tego zabiegu jest uzależniona od siły wzrostu trawy, a ta zmienia się w ciągu całego sezonu wegetacyjnego. W pełni sezonu trawnik utrzymujemy na wysokości 4 – 5 cm i kosimy co 5 – 7 dni.
Po raz ostatni trawnik kosimy na przełomie października i listopada przed pierwszymi przymrozkami skracając go na wysokość 3 cm.

Trawnik prawidłowo nawożony tworzy gęstą, żywo-zieloną darń. Wczesną wiosną nawozimy trawnik pogłównie stosując 2kg/100 m2 wieloskładnikowego nawozu na trawniki, a w terminie od kwietnia do października zasilamy trawnik
w odstępach 4 tygodniowych. Nawóz stosujemy po koszeniu, na suchą trawę.
Po aplikacji nawozu zaleca się obfite podlanie trawnika.

Aby zwiększyć przepuszczalność gleby przeprowadzamy wertykulację. Zabieg ten przeprowadzamy raz – na wiosnę, a na terenach intensywnie użytkowanych
2 razy w sezonie (wiosna, jesień).

Na glebach kwaśnych o pH < 5,5 raz na trzy lata przeprowadzamy wapnowanie. Zabieg ten wykonujemy na wiosnę po wertykulacji lub jesienią. Wapnowanie zwiększa przyswajalność azotu i fosforu oraz zapobiega rozwojowi mchu. Najczęściej stosowany jest dolomit (nawóz wapniowo-magnezowy).
Gleby lekkie wapnujemy dawką 25 kg dolomitu na 100 m2, natomiast na gleby zwięzłe, gliniaste przeznaczamy 45 kg dolomitu na 100 m2.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: